Důvody, proč kojit veřejně a jak na to

 

Proč kojit kdekoliv a kdykoliv?

 

1) MENŠÍ RIZIKO ONEMOCNĚNÍ

Dejme tomu, že Vaše kojené malé miminko chytilo virus, nějaký moribundus, začalo ho škrábat v krku, potřebuje nakojit. Vrtí se, hýbe hlavičkou, pláče, křičí. Řeknete si - to vydrží, za hodinu budeme doma, ještě ho udrncám a drncáte a drncáte kočárkem, miminko usíná, viry se vesele množí a množí, nemoc se začíná zhoršovat.... Druhá varianta? Hmm, asi chce nakojit, vyndáte ho a nakojíte (ve stoje, v obchodě, na lavičce, navázáním do šátku a nenápadným kojením tam...). Látky v mateřském mléce dokáží zabít mnoho druhů virů a bakterií. I mnoho z těch, které jsou vůči běžným antibiotikům odolné. Viry jsou pozabíjeny, nemoc se třeba vůbec neprojeví...

 

2) NEHROZÍ SNÍŽENÍ IMUNITY

Miminku je veeeliká zima, pláče, chce k mamince. Kdyby umělo mluvit, možná by volalo. Mamiiii, prosím, jsem počůrané, vadí mi to a taky je mi hrozná zima, chci k tobě a chci Tvoje vynikající, teplé, uklidňující mléko...  Znáte pohádku o Shreckovi? Oslík tam při cestě opakovaně říká: "Už tam budem?" "Už?" "Už"? Pro děti je každá minuta nekonečnou hodinou. Děti nemají pojem o čase. Mají jen tady a teď. Miminko tedy jakoby několik hodin prožívá velký stres, který neprospívá imunitnímu systému. Při častém stresu je člověk více nemocný. Nakojení ihned je prevence stresu a tedy zhoršené imunity.

 

3) NESNÍŽÍ SE VÁM MNOŽSTVÍ MLÉKA, LEPŠÍ PRO TVAR POPRSÍ

Miminko chce nakojit, udrncáte ho. Vaše prsa dostávají informaci - děláte moc mléka, dělejte ho méně. Prsa se nalijí a tím paradoxně klesá tvorba mléka. Nalití také neprospívá budoucímu tvaru poprsí. Prsa nemusí být nalitá, měkká prsa znamenají rovnováhu nabídky a poptávky.

 

4) POMÁHÁTE OSTATNÍM

Kojením kdekoliv normalizujete kojení pro své děti, vnoučata.... Znám mnoho dětí a lidí, které v životě neviděli kojení a mají zkreslené představy. Dotazy dětí - mami, proč to miminko kouše (jí) mamince prso? Dodáváte tak odvahu stydlivějším jiným ženám, že nemusí nechat dítě zbytečně plakat a mohou ho nakojit kdekoliv a kdykoliv. Kamarádka, která nekojila a viděla mě kojit 3 letou dceru se mi přiznala, že myslela, že kojení tak velkého dítěte je divné a musí bolet a byla překvapená, jaká láska vyzařovala z mojí dcery a ze mě, že mě to nebolí....

 

5) MŮŽETE ZAŽÍT RŮZNÉ VESELÉ HISTORKY

Např. jsem kojila a přišel syn sosedky 5 let. Jééé, mohl bych to také zkusit, prosím a natěšeně se přibližoval. (samozřejmě nedostal). Další historky v textu níže...

 

Jak na to?

 

1) Co se v mládí naučíš...

Doporučuji už od narození přes den občas kojit v sedě, povídat miminku, zpívat, mít puštěné rádio, televizi. Dítě lépe rozliší den a noc. Povídání, hudba dítě rozvíjí. A později mu nebude vadit kojit se kdekoliv. Jak jíte radši vy? Samotní někde v tichu? Nebo u stolu, kde je živá zábava? Pokud budete od začátku kojit jen v leže, dítě pak v sedě nebude chtít... Kojit v leže na návštěvě, na nákupech? :D Doporučuji kojit bez kojícího polštáře (nebo alespoň občas bez něj), dítě očekává kontakt s maminkou, ne s látkou a tahat kojící polštář všude s sebou? Bez něj to pak ženě často totiž nejde a dítě to pak bez něj může odmítat... Zvyk je totiž železná košile... Při kojení je fajn mít určité hranice - u jídla u stolu se také sedí a neběhá a nedělají stojky.  (to napsala ta, jejíž syn miluje držet při kojení druhý prs a prsa střídá tak rychle, že by bylo praktičtější mít je stále venku, ale to by veřejně bylo jaksi nevhodné..)

 

 

2) Stydíte se?

Taky jsem se ze začátku styděla.... Více nahoty je  vidět u žen s velkým výstřihem (nebo když někomu lezou tanga a kus zadku z kalhot...), u bazénu je mnoho žen nahoře bez, prsa je vidět všude kolem nás - reklamy na bilbordech, noviny, televize. :) Zvládnete to, poprvé možná budete červené až kdovíkde, ale časem to bude pro Vás brnkačka. Možností je přes sebe přehodit plenu, tenkou deku, prodávají se speciální "přehozy". Dítěti můžete dát na hlavu velký klobouk, který Vás zakryje. Zkuste si doma kojení u zrcadla, jak to udělat, aby bylo případně vidět co nejméně.  Můžete si zmapovat, kde je jaký kojící koutek, můžete zamířit do prvního obchodu a zeptat se, zda tam v kabince můžete nakojit.. Možností je mnoho. Velmi nenápadně jde kojit v šátku nebo nosítku a ještě u toho můžete nakupovat :) Tedy pokud jako já potom nezapomenete zandat prso a nevyndáte dítě, nosítko odvcvaknete... A já pořád jaké je to milé, že se ti muži na mě dnes tak usmívají... Než jsem si všimla.... Ups

 

 

 

 

Tip.: Celý prs je většinou vidět vteřinku, když prs vyndáte a než se dítě přisaje. Na tento okamžik se můžete otočit zády do místnosti, přehodit přes vás a prso část rozepnutého svetru....

 

3) Co tomu řeknou ostatní?

Z průzkumů plyne, že většina lidí kojení na veřejnosti neřeší. Je to podle nich normální. Však i dospělí lidé když mají hlad nebo žízeň jedí a pijí téměř kdekoliv...  A ten zbytek? Vždy se najde někdo, kdo bude mít nějaké řeči, pohledy... Ale mateřství na tohle trošku připraví. Protože nevyžádané rady potkají každou - od rodičů, kamarádů (i těch, co děti nemají), okolí... Kojení na veřejnosti je často i milé. Párkrát mi někdo řekl: "Jé, bezva, že kojíte." Jednou si ke mě sedla jedna babička a povídala mi, jak kojila 5 dětí a každé několik let a že je dobře, že kojím. Legrace byla, když jeden mladík šel kolem lavičky už asi popáté a "nenápadně" koukal (ono tedy nic vidět nebylo, ale třeba něco hledal...)

 

Tip.: Bude-li se někdo divně dívat, nedělejte si hlavu, třeba si v duchu myslí, jak je to super, že takto kojíte, jen prostě vypadá tak jako já - když přemýšlím, tak mám na čele "mračící vrásky". Usmějte se nebo se zadívejte do mobilu.... Volat si s někým u kojení je docela dobře rozptylující strategie :)

 

Co je větší stres pro dítě a ženu a okolí? Nechat dítě vždy plakat? Nebo ho nakojit kdekoliv, kdy stres ze stydlivosti nebo obav, co řekne okolí brzy překonáte?

 

4)Připravte se na negativní reakce

 

aneb štěstí přeje připraveným. Příklady reakcí:

 

Poznámka: "U nás není dovoleno kojit, běžte kojit na WC"

 

Možné reakce:

"Ne, děkuji, znám svá práva. Vy snad chodíte jíst na WC? Posíláte tam ženy s velkým výstřihem? Ženy, kterým kouká zadek z kalhot?" 

"Ne, děkuji, znám svá práva. Kojení nám někdy zabere hodinu i déle, ani kdyby se tam vešel kočárek, kabelka bych tam netrávila čas kojením a kam by si odskočili ostatní hosté, kdybych tam přes hodinu kojila?"

"Ne, děkuji, znám svá práva. Vy snad servírujete jídlo hostům na WC? Proč by tam mělo jíst dítě?"

"Ne, děkuji, znám svá práva. Předpokládám, že i vy si ráda vychutnáte jídlo na WC...Dobrou chuť..."

 

Poznámka: "To je ale pohoršující"

 

"Zajímavé, že v kostele papeže toto nepohoršuje, ten ke kojení kdykoliv v kostele, kde je mnoho vyobrazení kojení ženy přímo vyzval. Pokud to pohoršuje Vás, můžete se dívat jinam..."

"Bylo by pro Vás méně pohoršující slyšet moje dítě vřeštět?"

 

Poznámka: "Zahalte se"

Na netu najdete veselou fotku: Pokud potřebujete nakojit, prosíme zakryjte se... Pod tím foto ženy, zakrytá hlava ženy a na první pohled upoutá její poprsí.

"Vy snad jíte zahalená?"

 

Poznámka: "Zavolám na Vás policii"

Reakce: "A důvod?" "Poslužte si" (kojení totiž není žádný přestupek, přestupkem je pohoršující jednání - tedy bezdůvodně vytažená obě prsa např., pokud je vytažen jeden prs a žena jím kojí, není to pohoršující jednání - toť vyjádření policistů a právníků)

 

Poznámka: "To by to dítě nevydrželo až domů? Vždyť heleďte jak je veliké"

Reakce: "Rostou mu zuby, radši mu dám prso než ho cpát chemií. Vy byste při bolesti vydržela vzít si ibalgin až doma?"

 

Jedna kojící žena byla velmi naštvaná, když jí někdo řekl, ať jde kojit jinam, že je to nechutné, tak neváhala na dotyčnou osobu namířit zbraň a spustit spoušť - tedy konkrétně byla ona osoba postříkána mateřským mlékem přímo z prsu (stalo se v zahraničí). I když hormony omluví ledacos, určitě zvládnete reakci v slušných mezích :)

 

5) Co usnadní kojení venku

Vhodné kojící oblečení je k nezaplacení. Někomu vyhovuje kojící podprsenka celoodklápěcí, někomu diskrétnější s odklápěním pouze středu. Někomu vyhovuje kojící tričko, svetr - s diskrétnějším odklápěním uprostřed (nebo je možnost rozepínací svetr). Další možností je maličko volnější výstřih u trička a prs vyndat vrchem. Někdo vyhrnuje tričko spodem - tam je bezva používat bederní pás, aby nebyla holá záda, břicho. Já na kojení v zimě využila vánoční dar - měkouš a nahovňák v jednom. Bílý nepěkný svetr rolák. Vystřihla jsem dvě díry a kojo svetr byl tu (v té době jsem dítě téměř výhradně nosila v nosítku a kojilo se cestou a u běžných svetrů jsem nemohla vychytat holý krk. Šála vadila, nákrčník nestačil...). Jen nezapomenout a nikde se nesvlékat :) Bylo to docela dobrodružné...

 

Když musíš, tak musíš - některé ženy se prostě nahnou nad kočárek a kojí tak...

 

Videonávody, jak kojit v šátku jsou níže

 

U většího dítěte v šátku nebo v nosítku většinou stačí se předklonit, vyndat prs a kojit. Někdy je potřeba ještě úvaz maličko povolit, případně dítě posunout níže (dle Vašeho poprsí)

 

6) Vídáte občas kojící ženu?

Podpořte ji i ostatní. Noste v peněžence kartičky s poděkováním, která potěší a podpoří. V zahraničí běžná věc :) Odkaz k vytištění:

 

https://ulozto.cz/!hEjFTQ2eQHqc/kojeni-komplet-pdf

 

Také mohu předat již vytisknuté Praha a Slaný

 

 

Nebojte se kojit kdekoliv a kdykoliv. Vaše dítě i vy to oceníte. Ta pohoda - na hrišti místo vysvětlování, že teď ne, počkej domů, ach jo. Prostě pohoda, klídek a leháro :) Kojila jsem na hřišti na houpačce, syn v nosítku. Kojila jsem na hřišti na zemi na trávě, vychutnávajíc paprsky slunce, kojila jsem jen tak na lavičce, na pláži, u lékaře.... Znám ženy, která kojily při politickém jednání, u soudu, v letadle, na úřadě, při svém svatebním obřadu.... Cca od 18 měsíce již děti mnoho chápou a dá se s nimi domluvit (většinou... Přetažený syn a kojení kdekoliv zůstává jasná volba)

 

Tip.: Kojení pomáhá od bolesti. Můžete dítě kojit během různých zákroků nebo po - braní krve, po nastřelení naušnic....

 

Mnoho lidí netuší, proč ty ženy nemůžou nakojit až doma, proč nemůžou dát dítěti lahev, dudlík, jiné jídlo.... Neví, že dudlík a lahev kojení poškozují a předčasně většinou ukončí. Neví, že dítě není stroj, který se kojí v přesných časech. Že někdy se chce dítě nečekaně napít již po půl hodině. Že to není jen o žízni a hladu. Že kojení dítě uklidní, utiší, pomůže, když rostou zuby (ty kolikrát bolestivě rostou i 3 letým dětem), pomůže uzdravit...

 

Zajímavost:

 

V ČR existuje kojící guerilla - pod stejným názvem na facebooku nebo https://kojiciguerilla.tumblr.com/  , podporuje kojení kdekoliv. Je-li nějaká restaurace nepřátelská kojení, může se dočkat nájezdu několika kojících žen z kojící guerilly.

 

Prodávají se také háčkované čepice pro dítě v podobě prsu i s povedenou bradavkou v různých barevných provedeních prsu i bradavky :D Na hlavě dítěte to vypadá velice zajímavě už jen, když se dítě jen drží v náručí :D

 

Více inspirace, informací, zajímavostí a zábavy nejen o kojení na facebooku laktační poradna - průvodce mateřství

 

Co článku říkáte, jaký je Váš názor? Napište na facebook nebo na e-mail ...

 

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: