Jaké boty vybrat?

 

Taky milujete masáže? A co masáž nohou?

Víte, že takovou masáž si můžete zdarma dopřávat každý den?

 

Čím dál více lidí propadlo moderním barefoot ("bosým") botám.

 

V čem je barefoot obuv jiná, než klasická? Má velmi tenkou podrážku bez podpatku a je dostatečně široká, takže noha může prospívat tak, jak to příroda zamýšlela, prsty získají potřebný prostor a neotlačují se jeden přes druhý.

 

Spousta lidí se snaží zdravě jíst, sportovat atd. Můžete se také zdravě obouvat.

 

Schválně si někdy zkuste vzít boty všech členů Vaší domácnosti – vyndat z nich vložku a postavit se na ni. Pokud vložka vyndat nejde, tak si botu obkreslete a postavte se do vzniklého obrázku... Vsadím svoje staré nebarefoot boty, že Vám bude přečuhovat noha na nějakém místě. Vaše noha se v botách nejspíš mačká, tísní a otlačuje. Tohle může vést k různým deformacím – zarůstající nehty, vpáčený palec atd.

 

                                                                    

 

Chůze v barefoot botách je velmi prospěšná nejen pro nohy. Nohy jsou propojené s Vaším tělem.

 

Správná, zdravá chůze může pomoct od bolesti krku, zad, s nesprávným držením celého těla, Vaše doposud ploché nohy se můžou krásně vyklenout….

 

Také si Vaše čerstvě chodící dítě sundavá boty a nechce si je obout? Znáte ten pocit sešněrování, když si nasadíte brusle nebo lyžáky? To omezení pohybu? Podobným omezením pro Vaše dítě můžou být pevné boty.

 

Také Vám už dítě začalo chodit? Všimli jste si někdy rozdílu v chůzi doma (pokud Vám doma chodí bosé nebo v ponožkách) a venku? Moje děti doma nádherně chodily (bosky) a venku byly najednou takové neohrabané, pomalé, nejisté a ani moc chodit nechtěly a dožadovaly se nošení nebo kočárku. Proč? Vadily jim pevné boty...

 

Existuje i jiná možnost – chůze naboso nebo barefoot boty.

 

Rozdíl ve stabilitě, rychlosti a vůbec chůzi je značný – viz. video dole.

 

Říkáte si, jestli jsou barefoot boty vhodné i pro běhání, běžné chodníky? Ano, jsou. Barefoot boty používají i různí sportovci.

 

Jeden z lidských smyslů je hmat. Kvůli botám ovšem přicházíme o značnou část tohoto vjemu. Zkusili jste někdy chodit po vyhřátém nebo naopak studeném písku, mokré trávě, příjemně masírujícím kamení? 

 

Všimli jste si záliby malých dětí šlapat po hračkách? Děti si tak rozvíjejí svoje dovednosti díky hmatu, jednoho ze základních smyslů.

 

Jak pomoct dítěti lépe, zdravě a s větší jistotou chodit od prvních krůčků? Správnou obuví...

 

Dát dítěti pevnou obuv je jako nasadit mu palcové lyžařské rukavice a dát mu poprvé lžičku, ať se nají... Co se asi stane? V té sešněrované rukavici mu uchopit lžičku až tak dobře nejspíš nepůjde a přitom by se hmat a držení dítěte bez rukavice mohlo krásně rozvíjet. Ale napadlo by nás, že ruka potřebuje "zpevnit"? Proč myslíte, že noha dítěte potřebuje zpevnit? Je logické, že se něco zpevní sešněrováním? No.... Bylo by docela fajn šněrovat si břicho a díky tomu ho zpevnit. Ale kdo chce břicho zpevnit, tak ho musí cvičit. Tak jako břicho stažené stahovacím prádlem se může tvářit, že je zpevněné, může to tak vypadat i s nohou Zkoušeli jste někdy být půl dne ve stahovacím prádle? Nic příjemného... Ano, možná by si tělo zvyklo... Tak jako si zvykne na pevnou obuv.

 

Že nevěříte?  Lidí, kteří už změnili způsob obouvání a potvrdí výše popsané změny je dost. Sdílím, co napsala paní Tereza Kříkavová:

 

Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti s nohama a obouváním z pohledu své práce. Třeba vám to dá potřebné argumenty pro babičky "musípřecemítpevnoubotu" a lékaře "jediněortovložkyapevnýkotník". Jsem terapeutkou Dornovy metody (a sama zarytý bosochodec už dost let) a hodně často si vypomáhám i reflexní terapií chodidel. Dá se říci, že každý týden prohmatám dvoje až patery chodidla různého stáří a stavu, od dětí po seniory. A musím říct, že mezi lidmi chodícími naboso nebo v BF botách a mezi lidmi používajícími běžnou obuv je propastný rozdíl, který je znát nejen na pohled, ale hned na první hmátnutí. U starších lidí je rozdíl samozřejmě výraznější než u dětí, ale už i tam se dají velké odlišnosti najít. Bosé nebo bose obouvané nohy u dospělého i dítěte jsou čilý, živý, energií nabitý kousek člověka. Hybné, silné, měkké, zároveň pevné, pružné, schopné, vitální. Životní síla z nich jen čiší. Na pomačkání reflexních zón reagují rychle a úměrně tomu, co se v konkrétním odpovídajícím kousku člověka odehrává (pro objasnění - na chodidlech jsou zóny, body, které odpovídají orgánům, kostem, nervům v těle. Když na zmáčknutí výrazně bolí reflexní zóna např. dvanácterníku, je jisté, že se v něm chystá nebo probíhá nějaká choroba).U standardně obouvaného dospělého člověka jsou to - kopyta. Mrtvé, tuhé, stažené nic, obvykle opatřené haluxem nebo ostruhou, které buď vytrvale vzdoruje snahám o nalezení reflexních bodů, nebo naopak reaguje nesnesitelnou bolestí i při lehkém dotyku. U standardně obouvaných dětí pak vidíme jakýsi předstupeň kopýtka - měkkou, slabou, nepracující a ochablou tlapičku, někdy s počínajícím omezením hybnosti prstů. Radost je pak sledovat nohy člověka, který se rozhodl přejít z běžných bot na BF. Změny jsou vidět už po pár týdnech a z bodu A do bodu B se většina zatím dostala do jednoho roku. Vím, že to zní trochu jako reklama na štěstí, ale popisuji jen to, s čím se v praxi setkávám. Snad Vám to pomůže nejen k argumentaci ve věčném boji s Žirafkou, ale třeba i k ujasnění svých vlastních vnitřních nejistot.

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s barefoot obuví? Jaký máte názor na výběr bot? Budu ráda za Vaše postřehy :)


Podívejte se na video níže...

 

Chcete dostávat více tipů a vychytávek? Např. co mít v domácí a cestovní lékárničce a další? Zaregistrujte se k odběru novinek. Další překvapení budou přibývat postupně :)

 

Přihlásit se můžete na úvodní stránce vlevo dole :)

Diskusní téma: Jaké boty vybrat?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek