Spánek a uspávání

Usínáte, ale Vaše děťátko ne a ne zabrat?

 

Nejdřív si řekněme něco o dětském spánku....

 

Je normální, že se děti v noci často budí - kojené i nekojené. Mají totiž kratší spánkové cykly než dospělí.

 

Většina dětí po probuzení potřebuje opět pomoct usnout - třeba kojením, případně také houpáním, hlazením...

 

Hodně často se budí, pozdě usíná?

 

Nebojte, i když Vám to teď může znít jako sci-fi, každé dítě se jednou naučí samo usnout a spát celou noc. Tak jako se každé dítě naučí mluvit, sedět a chodit - jedno dítě už v 8 měsích, další v roce a další v 17 měsích. Podobné je to se spánkem.

 

Některé děti spí opravdu velmi velmi málo...

 

Jste jako chodící zombie? Už to dál nedáváte?

Nedostatek spánku dokáže dát zabrat.

Díky tomuto článku se dost možná lépe vyspíte :)

 

Co může pomoct na lepší spánek a uspávání dítěte:

 

- spoustu tipů jsem sepsala v minulém článku https://pruvodcematerstvim.webnode.cz/ruzne/jak-utisit-miminko/  Neplatí to jen pro miminka...

 

- správné načasování - vyplatí se dítě uspávat ve chvíli, kdy je unavené, ale ne přetažené. Odpočaté nebo přetažené dítě uspat je někdy nadlidský úkol.

 

- unavte ho - děti, které jsou většinu dne ve společnosti dalších dětí, ideálně venku spí prostě lépe. Den rychleji uteče i Vám.

 

- rituály a režim? Rituály můžou pomoct a také dokážou zavařit. Přijde mi zbytečné pravidelné koupání a další a další rituály. V jednoduchosti je krása - rituál, který zvládnete i na dovolené. Přetažené dítě, které ale přesto vyžaduje iks večerních rituálů, na které je zvyklé. Osobně praktikuju zpívání a další rituály jak nám to vyjde. Režim? Osobně chci někdy spát déle a někdy mě to nutí vstát z postele brzy. Řídím se podle potřeb mých dětí - když vidím, že jsou unavené, tak jdou spát. Režim je hezká věc, ale když Vám ujede vlak a vy víte, že takhle rozhodně nestihnete koupání, masáž a další procedury včas, tak co teď s tím? Osobně nevedu doma režim a moc rituálů (nějaké mít bych řekla, že je fajn). Každému vyhovuje něco jiného.

 

- knihy o spánku - přečíst si můžete např. Klidné spaní a ukládání od E. Pantley (nemusíte kupovat - za malý poplatek Vám jakákoliv knihovna může půjčit z větší knihovny)

 

- co může na lepší spánek pomoct: homeopatika, Bachovy esence na míru, jantarové korálky pro dítě, meduňkový čaj (u menších dětí ho může pít kojící žena), Valerianovy kapky - výtažek z kotlíku lékařského  čaj s kozlikem nebo mucenkou jsou to bylinky běžně tuto směs koupíte ve zdravé výživě.

 

- před odchodem ze společné postele/položení děťátka počkat na tvrdý spánek - mělký spánek poznáte podle pohybu očí pod víčky, pohybů těla. Tvrdý spánek, když má dítě "gumové" končetiny. V tuto chvíli se "odhmotňuju" Při uspávání ležím vedle dítěte, když chci odejít, tak oddaluju po chvilkách jednotlivé části těla - nejdříve nohy, potom horní část trupu a naposledy ruku, která udržuje kontakt a ujišťuje se, že už prcek tvrdě spí. Pokud prcka potřebuju odložit z nosítka, z klína, dělám to, když trdě spí - pohupuju s ním ze strany na stranu a potom ho pokládám a hladím, až se ujistím, že tvrdě spí. :)

 

- vyvětrat před uspáváním, případně používat zvlhčovač vzduchu - stačí "keramický" odpařovač na topení

 

- psychika - i když byla po porodu pupeční šňůra přestřižená, neviditelné pouto mezi dítětem a rodiči stále je. Dítě cítí, pokud se v domácnosti něco děje a může reagovat vyšší plačtivostí a špatným spánkem. Stejně jako dítě zaručeně ne a ne usnout, když si v hlavě pořád dokola budete opakovat - "Spi, spi, spi, potřebuju uklidit, uvařit, chci být chvíli s mužem...." Co s tím? Pokud máte nějaké rodinné starosti, často pomůže o tom děťátku povídat a ujistit ho, že jste šťastná a milujete ho, jen Vás trápí to a to. Při uspávání si zkuste opakovat a vsugerovat, že všechno počká a stejně jednou prcek usne, myslete na něco hezkého. Nevěřili byste, ale funguje to.

 

aromaterapie - můžete si pořídit aromalampu a kvalitné levandulový éterický olej nebo Vaše dítě před spaním namasírovat. Nalijte si do hrnečku kvalitní rostlinný olej a kápněte pár kapek levandulového oleje (osobně jsem éterické oleje takto používala asi od roka).

 

 

Chcete dostávat více tipů a vychytávek? Např. co mít v domácí a cestovní lékárničce a další? Zaregistrujte se k odběru novinek. Další překvapení budou přibývat postupně :)

 

Přihlásit se můžete na úvodní stránce vlevo dole :)

 

Jak spí Vaše děti? Podělte se v komentáři...

 

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek