Proč kojit?

 

Jedinečné, nenapodobitelné, dražší než benzin, antibakteriální, pití a jídlo zároveň, tekuté zlato, ten nejlepší start do života, významná prevence různých vážných onemocnění...

O čem je řeč? O mateřském mléce.... Aneb říká se, že ty nejlepší věci jsou zadarmo.

Věděli jste, že mateřské mléko stojí mnohem více než benzín? Cena mateřského mléka se může pohybovat až cca kolem 1300,- Kč/litr, umélé mléko vychází cca 55,-kč/litr, benzín stojí cca 28,50/litr. Mateřské mléko je tedy "luxusní" záležitostí. Přesto tento luxus české děti moc nezažívají. WHO doporučuje výlučné kojení do ukočeného 6. měsíce (voda, čaj a jiné tekutiny zbytečně zatěžují ledviny a snižují výhody kojení), dále WHO doporučuje kojit do 2 let věku dítěte a déle. Realita? Velmi malá část českých žen výlučně kojí do 6. měsíce (kolem 40 % žen) a velmi malá část kojí déle než 6 měsíců.

Co chce každá těhotná pro své dítě především? Co si hlavně přejeme k narozeninám? To, co si za peníze nekoupíme.... Zdraví.

Kdyby každá těhotná věděla o možnosti, jak jednoduše, zdarma a významně zlepšit zdraví svého děťátka do budoucna i zdraví svoje, udělala by to? Nejspíš ano. Bohužel, málokterá žena ví, že kojení je významnou prevencí slušného množství různých i velmi vážných nemocí.

Když se kojení nedaří, tak okolí často ženě radí, ať to neřeší a dá radši umělé mléko. Při tom často stačí málo, aby se kojení dařilo - obrátit se hned z počátku potíží na kvalifikovanou laktační poradkyni (ideálně absolvovat předporodní přípravu na kojení u laktační poradkyně už v těhotenství).

Je mýtus, že umělé mléko je skoro stejné jako mateřské mléko.

Používání umělého mléka má různá rizika:
 

- Oproti MM (mateřskému mléku) větší riziko  SIDS (syndrom náhlého úmrtí dítěte), větší rizika zánětu středního ucha, obezity, vyššího cholesterol v dospělosti (infarkt), riziko Crohnovy choroby, zácpy, průjmu,  bakteriální meningitidy, alergií, některých druhů rakoviny, cukrovky (typ 1 a 2), nemocí horních a dolních cest dýchacích, Hodgkinsonova onemocnění, astmatu, u předčasně narozených riziko novorozenecké retinopatie (slepoty), horší kognitivní funkce, větší riziko hospitalizace Vašeho děťátka

 

- u kojených dětí mají nemoci hladší a kratší průběh

- mateřské mléko je tvořeno přímo na míru dítěte, obsahuje protilátky proti různým nemocem, obsahuje látky, které dokážou tišit bolest

- další bonus -  mateřské mléko a kojení rozvíjí mozek - kojené děti bývají inteligentnější

- ještě jeden bonus - pouto, láska. Při kojení se vylučují hormony, které dávají pocit radosti, lásky... Odpovědi větších kojících se dětí, jaké je kojit se:

 

- při kojení se cítím šťastná

- maminčino mléko je lepší než čokoláda

- maminčino mléko je lepší než zmrzlina

- maminčino mléko je lepší než med

     

 Kojení ženu nevysává, to je jeden z mnohých mýtů, čím déle žena kojí, tím větší přínos pro její zdraví.... Krmení umělým mlékem přináši ženám rizika.

- vyšší rizika rakoviny prsů, vaječníku, dělohy
- vyšší riziko osteoporózy, revmatické artritídy, horší stav důležitých tepen (větší riziko infarktu), poporodní deprese

Další bonusy  kojení:
- u diabetiček se snižuje potřeba inzulinu v době kojení
- bezpracné hubnutí. Aneb můžete jen tak sedět, ležet, dívat se na film a u toho kojit a spálíte tolik kalorií, jako byste cvičili
- další bonus - pouto, radost, láska. Při kojení se uvolňují hormony, které dokážou navodit příjemné pocity. V anketách u žen, co pro ně kojení znamená bývají odpovědi velmi podobné - viz. níže:

Kojení pro mne znamená chvíle, kdy jsem synovi nejblíž. Nejkrásnější pocit, kdy nejen nakrmíte své dítě, ale vyměňujete si i lásku

Kojeni jsou krasne spolecne chvile, nejde jen o to, ze ji davam to nejlepsi pro zdravi a vyvoj, ale ze si muzeme i uzit vzajemnou blizkost a propojeni

Krásné chvilky s moji dcerkou a pocit, te ji dávám to nejlepsi, co muzu dat!

Lásku


Radost


Duverne pouto...


Kojení=sdílení lásky

Kojení je neuvěřitelný dar lásky, něhy a blízkosti.

 

Kojeni je blizkost a propojeni s miminkem, nepopsatelny pocit stesti, klidu a vzajemne lasky.


Láska, něha, kontakt..

Vzájemné "napojení se na sebe" a úžasný uklidňovací prostředek

Láska ,dokonalé napojení jeden na druhého, pocit štěstí,to nejlepší pro miminko



Proč tedy často už v porodnici děti dostávají jako dokrm umělé mléko? Říkáte si, že ta troška umělého mléka nevadí? Stačí už malé množství umělého mléka a zažívací trakt dítěte se osídlí jinak, než by tomu mohlo být při výlučném kojení. Už malé množství umělého mléka v porodnici může zvýšit např. riziko alergie v pozdějším věku.

A proč v ČR výlučně kojí jen cca 40 % žen, proč s kojením přestane každá cca druhá žena, když kojit si přeje dle průzkumů téměř každá?

Možná proto, že ženy v těhotenství vybírají ten správný kočárek, řeší výbavu a kojení berou tak nějak automaticky.  I já jsem kdysi myslela, že kojení je přece samozřejmé, případně že mi pomohou v porodnici. Velká chyba lávky.

Třeba proto, že přetrvává mýtus, že umělé mléko je stejně dobré jako mateřské? Přece na umělém mléce vyrostl kdekdo.... Výše uvedené informace nejsou mezi veřejností rozšířené.

Může být mléko od krávy s přidáním různých olejů (např. palmový olej) a přidáním různých vitaminů lepší než mateřské mléko? Je lepší umělé mléko, které je "mrtvé" bez probiotik? Nebo je lepší mateřské mléko, které v jedné lžičce obsahuje neuvěřitelné množství prospěšných živých buňěk? Je lepší umělé mléko, které obsahuje cca 40 hůře vstřebatelných látek? Nebo je lepší mateřské mléko, které obsahuje cca 1400 cenných látek, velmi dobře vstřebatelných přímo na míru dítěti? Je lepší umělé mléko z kravského, na které má v dnešní době stále více dětí alergii? A co hypoalergenní umělé mléko? To není až tak dobře prozkoumáno. Dle některých studií riziko alergií a ekzémů zvyšuje!!! A to za mnohem vyšší cenu než "normální" umělé mléko.

Kolik žen přestane kojit kvůli mediální masáži výrobců umělého mléka, kdy nám cpou do hlavy, jak je to pro naše děti báječné. Sama jsem v hormonálním blázinci při mateřství z reklamy téměř pochopila, že bych po 6. měsíci dítěti už vlastně měla dávat mléko umělé. Naštěstí zvítězil můj zdravý rozum...

Kolik žen zbytečně přestane kojit na doporučení lékaře? (dokrm bývá ve spoustě případů zbytečný a pokud nutný je, tak laktační poradkyně ukáže, jak kojení zachránit, přestat kojit není třeba téměř nikdy, kojit lze s většinou léků).

Kojící ženy kromě výrazného benefitu pro zdraví své i svého dítěte také výrazně odlehčí rodinnému rozpočtu. Za umělé mléko pro jedno dítě rodina vydá minimálně cca 12000,- , některé děti vypijí umělé mléko i za 30000,- a více. Za to už se dá pořídit ledacos.

Ano, jsou situace, kdy kojení není možné a jsou ženy, které kojit nechtějí a umělé mléko pak může kojení nahradit. Ženy, které nekojí milují své děti, stejně jako ženy, které kojí. Kojení je normální. A stejně tak je normální krmit dítě umělým mlékem. A stejně tak je normální kojit dítě, kterému jsou 3 roky i více. Je škoda, že některé ženy "nepříjemně" mezi s sebou řeší - "Cože, ty nekojíš?" Nebo naopak: "Cože, ty ji ještě kojíš?"

 

Kojit může cca 96 až 99% žen (často nelze kojit kvůli zdravotním důvodům ze strany dítěte). Na vině toho, že se některým ženám kojení nezdaří bývá nedostatek včasných a správných informací a nedostatečná podpora.

 

Pokud se vyskytnou potíže s kojením, je dobré je ihned odborně řešit. Odborně dokáže pomoct kvalifikovaná laktační poradkyně. Lékaři většinou probírali kojení kdysi dávno na škole a to velice okrajově, nejen proto často ženám mohou radit zavádějící informace. Obdobně tomu může být u sester v porodnici.

 

V ČR doporučuju obracet se na poradkyně, které mají několikadenní, prakticky zaměřený kurz o kojení u Mamily. Seznam poradkyň naleznete zde:

 

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

 

V ČR také působí Laktační liga. Ovšem jejich víkendový kurz je silně nedostačující.

 

Co je dobré vědět už v těhotenství?

 

Ženy mají mléko v prsou cca od 16. týdne těhotenství (sama jsem těhotenství poznala podle nepřehlédnutelně většího poprsí). Pro tvorbu mléka je důležité kojit co nejdříve po narození dítěte (nejlepším začátkem je samopřisátí ihned po porodu). Dále kojit tak často, jak dítě potřebuje (vždyť v břiše "pilo" nonstop). V porodnici ale bohužel někdy žena dítě vidí až po několika hodinách, někdy dokonce po nějakém tom dnu.  K tomu některé sestry radí nekojit dříve než za 3 hodiny. Aneb dítě pláče a maminka taky, ale sestra to přece říkala a tak musí prcek ještě hodinu vydržet. Množství mléka pak klesá a klesá. Dítěti pak teče málo a tak může přestat o prs jevit zájem....  Někdy dítě už v porodnici zbytečně dostane dokrm lahví. Princip sání z lahve je ale zcela jiný než sání z prsu. 

 

Někdy ženy z porodnice odchází s bolavými bradavkami nebo prsy. A to proto, že jim nikdo pořádně neukázal správnou techniku kojení. Kojení totiž nemá bolet, i když se dítě kojí libovolně dlouho. Je to jak s obuví. Dobře padnoucí obuv můžete nosit celý den. Když si koupíte boty o číslo menší, stačí půl hodiny a můžete mít nohy odřené. 

 

O kojení jde psát hodiny, vždyť předporodní kurz s potřebnými informacemi trvá cca 3 hodiny a často se nám to s těhotnými ještě trošku protáhne.

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s kojením?