11 nejškodlivějších mýtů o kojení

 

Mýtů spojených s kojením je minimálně 50 (husté, co?)

 

Co nejvíce škodí?

 

1) kojení netřeba předem řešit

Pokud člověk neví, co kojení prospívá a co škodí, může jít už z porodnice zbytečně s dokrmem, kloboučky a kojení tak může jít brzy zbytečně do kopru. V některých porodnicích můžete narazit na báječné sestry, které s kojením pomůžou a kojení podpoří. Někde a někdy se žena setká s přístupem: "Máte moc malá (velká nebo maková) prsa, to kojit nepůjde. Tady máte dokrm" Někde Vám dítě dají až za 2 dny jenom proto, že porod proběhl císařským řezem a mezitím neřeknou, že je nutné odsávat. Někde stále radí kojit v určitých intervalech.

 

Vyplatí se zajít na kurz předporodní přípravy kojení k nějaké laktační poradkyni, případně pořídit knihu Praktický návod na dojčenie.

 

2) mléko přichází až třetí den

 

Mléko ženy mají v prsou už asi od 16. týdne těhotenství. A tvoří se ho tím více, čím více a dříve se kojí. Čeká-li žena, až jí mléko přijde a nekojí, neodsává, tak se mléka zkrátka bude tvořit méně. Kojení dle potřeb dítěte již od porodu zvyšuje šance na úspěšné kojení. Pokud Vás v nemocnici nechají vyspat a dítě Vám na noc vezmou, může to mít vliv na kojení. Mléka se tvoří nejvíce v noci. Čekat s kojením, nekojit v noci je jako jít na běžecký závod a první kilometry neběžet, ale stát. Někdy se ten začátek dožene, ale někdy hůře...

 

3) kojení každých iks hodin maximálně iks minut

Děťátko v břiše pilo nonstop skrz pupeční šňůru. První den má žaludek velikosti třešně (to je asi 1 až 2 čajové lžičky, tedy pár kapek mléka, cca 5 až 7 ml). Mateřské mléko je rychle stravitelné. Takže dítě se může potřebovat kojit velmi často a velmi dlouho. Ideálem je mít dítě stále u sebe, nejlépe kůže na kůži, ať se kojí kdykoliv bude potřebovat.

 

 

4) kojení ze začátku bolí

Kojení bolet nemá. Někdo může cítit menší bolest, citlivost. Ale žádná ukrutná bolest není v pořádku.

Když budu chodit v malých botách, po chvíli mě to bude bolet, můžu mít nohy do krve. Ve správných botách mohu chodit celý den. Stejně je to s kojením.

Pokud kojení bolí, tak je nejlepší co nejdříve zavolat laktační poradkyni a řešit to osobně. Většinou stačí malá úprava přisátí. Někdy bolest můžou působit přirostlé uzdičky, kvasinková infekce...

 

5) pomůže Vám klobouček, dudlík, lahev

 

Klobouček je umělá protéza, která není nikdy potřeba. Dítě se dokáže přisát i na rovnou paži. Pokud se dítě nepřisává, pomůže laktační poradkyně. Dudlík i jakákoliv lahev můžou způsobit předčasné odmítání kojení. Dítě saje jinak než u prsu, snižuje se tvorba mléka, protože místo prsu se dává dudlík nebo lahev, kojení pak také může bolet... Pokud jednou dítě začne kojení odmítat (často i při občasném užívání dudlíku, jednom použití lahve), je velmi těžké toto napravit. Dát dudlík nebo lahev je jako přijít opilý do práce - může to projít bez následků, ale nemusí. (já vím není to ideální přirovnání). Vliv dudlíku, kloboučků, lahve se může projevit hned nebo až po několika měsících používání.

 

6) Dokrmujte, protože....

dítě moc ubralo, má zelenou stolici (toto je u kojených dětí normální barevná varianta).... . Často je váha zkreslená podáním infuze při porodu. Tato tekutina způsobí, že dítě po porodu váží o tuto tekutinu více, tekutinu vyčůrá a hrůza, moc zhublo... Někdy sestry zapíšou omylem váhu nesprávně. Každá váha také může vážit výrazně jinak (možná to znáte, když se vážíte doma a u lékaře...). Pediatři často jedou podle zastaralých tabulek, někteří radí dokrm i když dítě přibere krásně. Dokrm by se měl dát pouze po vyhodnocení více faktorů - váha, jak dítě pije na prsu (pozná se podle pauz v bradě), kolik má použitých plen.... Již malé množství umělého mléka v porodnici zvyšuje riziko alergií a dalších nemocí a zcela jinak osídlí zažívací trakt než mateřské mléko.

 

 

7) Je jedno, zda dáte umělé mléko

Každá žena si pro své dítě přeje především zdraví.

Umělé mléko může mít na zdraví dítěte velký vliv.

 

Používání umělého mléka má různá rizika:

 

- zvyšuje riziko  SIDS (syndrom náhlého úmrtí dítěte), bakteriální meningitidy, alergií, některých druhů rakoviny, cukrovky (typ 1 a 2), větší rizika zánětu středního ucha, obezity, vyššího cholesterolu v dospělosti (infarkt), riziko Crohnovy choroby, zácpy, průjmu, nemocí horních a dolních cest dýchacích, Hodgkinsonova onemocnění, astmatu, u předčasně narozených riziko novorozenecké retinopatie (slepoty), horší kognitivní funkce, větší riziko hospitalizace Vašeho děťátka

 

Pár čísel pro představu:

 

% snížení při kojení ve vyvinutých zemích


Acute otitis media (výlučné kojení 3 až 6 měsíců) 50%
atopický ekzém (výlučné kojení 3 měsíce) 42%
Infekce GIT - průjmy 64%
Záněty dolních cest dýchacích 72%
Asthma (in young children) – no family hx, family hx 27%, 40%
Obesita 24%
Typ 1 diabetes 27%
Typ 2 diabetes 39%
Leukemie v dětském věku 19%
Náhlé úmrtí (Sudden Infant Death Syndrome) 36%
Nekrotizující enterokolitida 4-82%

Zdroj:
Stanley Ip, Mei Chung, Gowri Raman, Thomas A. Trikalinos, and Joseph Lau A Summary of the Agency for Healthcare Research and Quality’s Evidence Report on Breastfeeding in Developed Countries. BREASTFEEDING MEDICINE Volume 4, Supplement 1, 2009

 

Z různých studií plyne, že čím delší doba kojení, tím větší vliv na zdraví.

 

- u kojených dětí mají nemoci hladší a kratší průběh

- mateřské mléko je tvořeno přímo na míru dítěte, obsahuje protilátky proti různým nemocem, obsahuje látky, které dokážou tišit bolest

- mateřské mléko obsahuje smrtelné látky (smrtící některé rakovinotvorné buňky a viry - i některé, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům)

- další bonus -  mateřské mléko a kojení rozvíjí mozek - kojené děti bývají inteligentnější

- ještě jeden bonus - pouto, láska. Při kojení se vylučují hormony, které dávají pocit radosti, lásky... Odpovědi větších kojících se dětí, jaké je kojit se:

 

- při kojení se cítím šťastná

- maminčino mléko je lepší než čokoláda

- maminčino mléko je lepší než zmrzlina

- maminčino mléko je lepší než med

 

 

Kojení ženu nevysává, to je jeden z mnohých mýtů, čím déle žena kojí, tím větší přínos pro její zdraví....

 

Krmení umělým mlékem přináši ženám rizika:

- vyšší rizika rakoviny prsů, vaječníku, dělohy
- vyšší riziko osteoporózy, revmatické artritídy, horší stav důležitých tepen (větší riziko infarktu), poporodní deprese

Další bonusy  kojení:
- u diabetiček se snižuje potřeba inzulinu v době kojení
- bezpracné hubnutí. Aneb můžete jen tak sedět, ležet, dívat se na film a u toho kojit a spálíte tolik kalorií, jako byste cvičili
- další bonus - pouto, radost, láska. Při kojení se uvolňují hormony, které dokážou navodit příjemné pocity. V anketách u žen, co pro ně kojení znamená bývají odpovědi velmi podobné - viz. níže:

Kojení pro mne znamená chvíle, kdy jsem synovi nejblíž. Nejkrásnější pocit, kdy nejen nakrmíte své dítě, ale vyměňujete si i lásku

Krásné chvilky s moji dcerkou a pocit, te ji dávám to nejlepsi, co muzu dat!

Lásku


Radost


Duverne pouto...


Kojení=sdílení lásky

Kojení je neuvěřitelný dar lásky, něhy a blízkosti.

 

Kojeni je blizkost a propojeni s miminkem, nepopsatelny pocit stesti, klidu a vzajemne lasky.


Láska, něha, kontakt..

Vzájemné "napojení se na sebe" a úžasný uklidňovací prostředek

 

8) Slabé mléko

Slabé mléko v našich podmínkách neexistuje. V těhotenství žena přibere, aby mělo tělo z čeho čerpat. I když žena několik dní nejí a moc nepije (což někdy po porodu prostě člověk nestíhá), tak se tvoří ideální mléko.

Odstříkané mléko může vypadat vodově, vždyť je také z velké části tvořené vodou.

Je normální, že kojené děti se chtějí kojit často, protože v břiše pilo nonstop. Děti se můžou chtít kojit často i později a to ve dne, i v noci. Kojení není jen o příjmu potravy. Dítě uklidní, pomůže zpracovat zážitky, rozvíjí mozek, správným způsobem ústní dutinu, pomůže mu znovu usnout, reguluje teplotu....

 

To, že dítě vypije umělé mléko z lahve a spí neznamená, že mělo hlad a že máte slabé mléko. Taky si dám dobrou pizzu, když mi jí někdo dá pod nos. Dítě také vypije mléko, které mu samo teče. Umělé mléko je těžce stravitelné a tak některé děti po něm déle spí (a některé se naopak i tak velmi často budí).

 

 

9) přijít o mléko

O mléko nepřijdete ze dne na den. Z prsou může téct i rok nebo déle po ukončení kojení. O mléko nepřijdete stresem ani sportem.

Tento mýtus stejně jako slabé mléko vznikl, protože se dříve doporučovalo kojit každých iks hodin. Dítě brečelo dříve? Nabídl se čaj v lahvi (prázdné kalorie)... Tím se tvořilo méně a méně mléka a dítě i často začalo kojení odmítat, začalo málo přibývat a příčina? No přece slabé mléko, maminka přišla o mléko!

Nic neodsajete? Neznamená to, že nemáte mléko. (někdy se odsávání zdaří s pomocí laktační poradkyně). Některé ženy neodsají nic a kojí 2 roky a déle. Dítě pije jinak. Dříve jste odsáli víc a teď to nejde? Na vině může být odsavačka. Při častém používání se někdy poškodí ventil nebo jiná součást. Zkuste prověřit všechny díly.

 

10) Lékař to řekl

Lékaři často radí zbytečně dokrm, ukončení kojení při nutnosti užívat nějaké léky, jít na nějaký zákrok.... :( Kojení je slučitelné s většinou léků. Dorkm často není vůbec třeba.

 

Odborníkem na kojení je laktační poradkyně. Radit se o kojení s lékařem je jako jít za zubařem, když máte zlomenou nohu. Lékaři brali kojení na fakultě - měli asi jednu hodinu, kde probírají složení mateřského mléka a jak se tvoří.

 

Laktační poradkyně stojí méně než návštěva kadeřníka a méně než umělé mléko na několik dní. Doporučuju vybrat poradkyni, která má kurz Mamily (je podstatně delší a propracovanější než kurz Laktační ligy). Pokud laktační poradkyně nepomůže, třeba pomůže poradkyně jiná.

 

11) kojení stačí 6 měsíců, rok, pak už nemá význam

WHO (světová zdravotní organizace) doporučuje kojit 2 roky a déle. Mateřské mléko je po roce koncentrovanější, obsahuje protilátky, vitaminy, bílkoviny.... Asi 1200 cenných látek. Pokud dítě onemocní, nemoc bude mít pravděpodobně díky kojení hladší a kratší průběh. Kolik žen dává UM dětem do 4 i více let. Kojit 2 roky a déle je normální.

 

S tím se pojí další mýty (mýtové bonusy pro Vás):

- vytahaná prsa (prsa se mění těhotenstvím, i ženy, které nikdy nekojily už zkrátka nemají po porodu prsa jako předtím)

- zkažené zuby kvůli nočnímu kojení - noční kojení zuby nekazí, jsou na to různé studie. Vliv mají antibiotika, geny, nečistění zubů, sladké pití lahví, hodně sladkostí....

 

 

 

 

 

 

Co dodat. Jsou ženy, které chtějí kojit i ženy, které kojit nechtějí. Ty i ty milují své děti.

 

Pokud kojit chcete a nedaří se, nevzdávejte to :)

 

Pro více informací (nejen) o kojení se připojte na facebooku - skupina Laktační poradna - Průvodce mateřstvím

 

Jaké mýty znáte vy? Napište.....

 

 

 

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

Diskusní téma: 7 nejškodlivějších mýtů o kojení

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek