Nejčastější dotazy, obavy, problémy

 

Kojení

Bojím se, že nebudu moct kojit - v naší rodině nikdo nekojil, neměli mléko, ztratili mléko... Je to prý dědičné... Musím brát léky... Nebojte, můžete a budete kojit. Není to dědičné, dříve pouze nebyla správná podpora a informace, při prvních potížích se dalo umělé mléko. Kojilo se podle hodinek a ženy pak o mléko opravdu přišly. Pokud budete kojit podle rad dobré laktační poradkyně, můžete kojit. Většina léků je slučitelných s kojením.

Děťátko zvrací to je normální a v pořádku. Pokud nezvrací opakovaně obloukem, v tomto případě navštivte pediatra. Nebojte, hydratované děťátko je dost, i když se Vám může zdát, že vše vyblinká. Mateřské mléko je rychle vstřebatelné. Děťátku se teprve dovytvoří záklopka, která zabraňuje ublinkávání.

Děťátko má průjem kojte dál, i při rotavirech a průjmových onemocněních není důvod přerušit kojení, naopak. Kojení urychlí průběh nemoci a zmírní průběh, zavodňuje dítě. I když Vám někteří lékaři mohou tvrdit něco jiného.

Kouřím, chci sportovat, chci do solaria, chci pít alkohol S kojením se nevylučuje. I mléko kouřící matky je pro dítě zdravější než umělé mléko. Kouření ale výrazně omezte, kouřit je lepší nějakou dobu před kojením a ne v přítomnosti dítěte. Sportovat můžete dle libosti, troška alkoholu (jedna sklenka vína, piva, tvrdý ne) neuškodí.

Bolí mě prsa, bradavky - Co nejrychleji kontaktujte dobrou laktační poradkyni, než se problém zhorší. Může to být špatnou technikou kojení, kvasinkovou infekcí a dalšími důvody. Nepoužívejte jednorázové prsní vložky. Pokud něco používat potřebujete, používejte složené pánské kapesníky nebo látkové prsní vložky - např. z hojivého buretového hedvábí. Prsa co nejvíce větrejte, po kojení namažte mateřským mlékem a nechte zaschnout. Pokud máte horká nalitá prsa, můžete před kojením ve sprše nahřát, odstříkat (jen do úlevy), po kojení chlaďte -nejlépe tvarohem zabaleným do pleny. Na rozpraskané bradavky kupte lanolin v lékárně, netřeba smývat před kojením.

Mám málo mléka - proč si to myslíte?

Pokud děťátko dobře přibírá a má alespoň 6 počůraných plen a je spokojené, je vše v pořádku. To že večer pláče je normální. Zkuste se podívat na můj článek Jak utišit miminko v kategorii Různé. I pokud Vám pediatr řekne, že málo přibírá nemusí to tak být, každý má jiný metr, vážení po narození i později nemusí být přesné, děťátko mohlo vyrůst do výšky a šířky, mohlo pít méně z důvodu nemoci, možná je menší po Vás....  Případně kontaktujte dobrou laktační poradkyni - na místě je kontrola efektivity sání děťátka. Nepoužívejte dudlíky, lahve ani kloboučky - postupně snižují produkci mléka, můžou vést až k bojkotu kojení, předčasnému odstavení. Pro zvýšení produkce mléka kojte děťátko na požádání, můžete kojit v šátku, buďte hodně v kontaktu s děťátkem, ideálně kůže na kůži. Na podporu laktace existuje spousta typů - do snídaně si přisypte 1, 2 lžičky konopných semínek nebo mě kontaktujte pro více tipů.

Zelená stolice je normální (způsobuje jí strava maminky, antibiotika a další důvody a tato barva je u kojených dětí zcela v pořádku).

Nemáte nalitá prsa? To je v pořádku, mléka je tam dost. Prsa nejsou sklenice, nikdy se nevypijí do prázdna. Nalitá jsou hlavně v počátcích, než se tvorba mléka upraví a případně později, když jste dlouho bez děťátka. 

Nic neodsajete? To je v pořádku, některé maminky prostě žádnou odsavačkou nic neodsají. To neznamená, že se Vám netvoří mléko.

Řekli mi, že mám malá prsa, velká prsa, že takhle asi kojit nepůjde. S dvojčaty to asi nepůjde. S vpáčenými bradavkami to asi nepůjde. Když, tak jen s kloboučky. Zvládnete kojit své dítě, zvládnete to bez kloboučků. Poradí Vám dobrá laktační poradkyně - viz. mamila.sk Rozkojit se mohou i matky adoptovaných dětí, kojit mohou i ženy po rakovině prsu.

Musím brát léky většina léků je slučitelná s kojením, případně se obraťte s dotazem na www.mamila.sk

Musím pod narkózu, na rentgen - můžete kojit hned po narkóze, i když kojíte, můžete jít na rentgen.

Málo přibírá - každý pediatr Vám řekne něco jiného. Někdy je dítě v porodnici nesprávně zváženo - špatný odrazový můstek, někdy je dítě nemocné, takže potom přibírá méně, někdy nemá být po kom velké. Někdy nemusí moc přibrat, ale může o něco málo vyrůst do délky nebo šířky. Poraďte se s dobrou laktační poradkyní - www.mamila.sk

Moc přibírá - to mu neublíží a později poroste spíš do délky a zase to schodí, není důvod začít méně kojit.

Bolí ho bříško z mého mléka - podívejte se na můj článek Jak utišit miminko v sekci Různé. Některé děti můžou mít alergii na bílkovinu kravského mléka - často se projeví krví a hlenem ve stolici. Zkuste na několik dní vyloučit mléko ze své stravy - mléko je i v pečivu, másle, podle některých studií je zároveň dobré vynechat hovězí maso. Poraďte se s pediatrem a dobrou laktační poradkyní (každý pediatr poví něco jiné, některý automaticky zbytečně poradí UM). Pokud je tam krve jen jedna nitka a není to při každé výměně plenky, zkuste mléko a mléčné výrobky pouze ubrat. Ono se to může brzy srovnat.

Kojím každou chvíli - interval 3 hodin platí pro špatně a dlouho stravitelné umělé mléko. Pro rychle a snadno stravitelné mateřské mléko neexistují intervaly. Miminko v břiše pilo nonstop a tak chce pouze pokračovat. Nebojte se a kojte dle potřeb miminka. Prsa můžete libovolně střídat. Přední a zadní mléko je mýtus, nemusíte držet dítě na jednom prsu určitou dobu.

Mléko má divnou barvu - je průhledné, řídké, našedlé, nazelenalé - to vše je v pořádku. Na barvě nezáleží. Mateřské mléko je unikátní tekutina ušitá na míru miminka a mění se z minuty na minutu. 

Miminko odmítá prs - Používáte dudlík, lahve, kloboučky? To vše může kojení nenápadně a pozvolna narušovat. Podobně může působit menstruace (vydržte den, dva, miminko si na jinou chuť mléka zvykne), může to být hormonální antikoncepcí - nenápadně a pozvolna snižuje produkci mléka - zkuste nahradit přírodní antikoncepcí - kupte si minipočítač lady comp nebo baby comp - viz. můj článek Jak otěhotnět v kategori Různé. Důvodů je více. Zkuste být s miminkem co nejvíce kůže na kůži, zkuste ho nakojit ve vaně, v šátku, v polospánku. Připadně kontaktujte dobrou laktační poradkyni - kontakt najdete na www.mamila.sk.

Flaška, láhev, kloboučky, dudlíky - mohou pozvolna nenápadně narušit kojení až odstavit děťátko, drží se tam kvasinková infekce. Skrz kloboučky Vaše tělo nemůže přichystat ideální protilátky na míru Vašemu miminku. Jde to i bez těchto pomůcek. Pokud chcete používat dudlík, tak co nejméně a nejdříve týden či déle po narození děťátka, až si zvykne správně sát mléko. Když dokrmovat, tak např. cévkou po prsu.

Děťátko dlouho nekakalo - Kojené dítě cca od 3 až 6 týdne věku nemusí kakat týden nebo i 20 dní. Mateřské mléko je plně stravitelné. Tělo může vše zpracovat... Zbytek vyloučí čůráním a na vykonání velké potřeby nezbyde nic. Střeva se dostatečně mohou naplnit až např. po 20 dnech a je to v pořádku. (I když to pak může být nálož, že to bude hooodně velké a možná i všude)

Diskusní téma: Nejčastější dotazy, obavy, problémy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek