Vaše miminko bolí bříško, často a dlouho pláče, nemůže usnout?

Už nevíte jak mu pomoct?

Díky tomuto článku můžete být v pohodě a Vaše miminko také.

 

Je nakrmené, přebalené, není mu ani zima ani horko... Nejspolehlivěji poznáte podle zátylku - měl by být akorát teplý a ne zpocený. Stačí, když miminko má o 1 vrstvu víc než vy. Čepička stačí v zimě a při silném, studeném větru, nebo když na hlavičku dlouho svítí silné slunce.

Nezapomněli jste, že pod miminkem je na jeho malé tělíčko obří kostka (ano, i tak jsem jednou uspávala plačící miminko a divila jsem se, co mu může chybět).

 

A co tedy teď?

 

Nechat ho vybrečet? To Vám možná radí starší generace a internet. Ale existuje i druhá strana mince. Vybrečení může způsobit kýlu, která si v budoucnu může vyžádat operaci. Dle studií  se dětem při vyplakání zvyšuje stresový hormon kortizol ve velkém množství, i když se děťátko navenek tváří klidně. Tento velký stres může snížit imunitu a také ničit nervové buňky. Někdo vybrečení dává do souvislosti s častým ADHD a dalšími poruchami chování. Kromě toho Vám to možná trhá srdce... Jsou i jiné metody...

Řešení existuje :)

- pokud kojíte - zkuste nesledovat čas, pro kojení neplatí žádné intervaly, jak často nebo jak dlouho kojit, naopak. Pokud Vám někdo řekl, že nesmíte kojit dříve než za 3 hodiny, zapomeňte na tento mýtus, který může naopak bolest bříška způsobovat. Při každém kojení můžete prsy libovolně několikrát prostřídat - podle potřeb dítěte. Uspávání je jedna z funkcí kojení. Nechte dítě u kojení usnout, přebalit můžete předtím (nebo počkejte, až usne tvrdě), na odříhnutí neexistuje žádný zdravotní důvod. Nebojte, tak jako se dítě naučí jednou samo chodit, naučí se i samo usínat bez kojení a bez častého nočního buzení.

 

- svlékněte ho a prohlédněte - někdy může mít miminko opruzený zadeček, genitál, podpaží, pod bradou, může ho bolet ucho...

 

- nahraďte Vigantol přírodním vitaminem D - některým dětem způsobuje bolení bříška. Koupit můžete vit. D. např. od firem Swanson, Mollers atd.

 

- čaj proti nadýmání - pokud kojíte zkuste v průběhu dne popíjet tento čaj -  dvě lžičky kmínu a půl lžičky sušeného fenyklu. Spařte 250 ml vařící vody a nechte 10 minut louhovat (pokud zrovna nemáte doma fenykl, dejte si tam jen 2 lžičky kmínu). Kojené miminko čaj nepotřebuje (zatěžuje ho a snižuje výhody kojení), do 6 měsíců se doporučuje výhradně kojit.

 

- zkuste rozkousat 2-3 kmíny pokud se Vám zdá, že miminko bolí hodně bříško a kojíte

 

- používejte šátek nebo ergonomické nosítko - aneb staňte se handsfree matkou. Děti jsou při správném nošení v poloze, ve které se krásně vyprdí. Nošení jim připomíná místo, kde strávily cca 9 měsíců. Děťátko slyší tlukot Vašeho srdce, zažívá příjemné houpání (tak jako u Vás v břiše). Budete mít volné ruce a budete moct vysát a dělat jiné věci při kterých Vám miminko během chvilky spokojeně usne. V šátku se dá pohodlně za chůze kojit, nemusíte se tahat s kočárem. Záda z toho při správném navázání nebolí, je nádherné mít děťátko u sebe.Nosit lze i dvojčátka. Nechce Vaše děťátko usnout, není k utišení? Pokud je unavené, nemá jiné potřeby v nosítku nebo v šátku usne zaručeně a většinou do 2 minut. Více info v některém příštím článku a na facebooku ve skupině Nosíme děti. Byla jsem na laktačním poradenství u jedné ženy, které miminko přes den spalo max. 20 minut. Ukázala jsem jí, jak navázat do šátku. Potom nadšeně psala, že prcek spal přes hodinu!!!

 

 

- zkuste BKM aneb bezplenkovou komunikační metodu - Děti se můžou kroutit, protože prostě nechtějí vyměšovat do pleny a pláčou, protože neumí říct: "Mami, chci čůrat, pomoz mi prosím". Chtějí vyměšovat volně. Nevěříte? Můžete zkoušet a z miminka, které se "nedokázalo vykakat" se možná stane miminko kakající na "misku" během chilky. Ono taky vykakat se vleže je jiné než vykakat se nad mísu v poloze, kde pomáhá gravitace. Jak to používají indiáni a jiné národy, které nemají pleny? Děti už od malička vykonávají potřebu na určené místo. Maminka od narození nechává miminko co nejvíce nahé a sleduje, kdy koná potřebu a jak to signalizuje (jiný typ pláče, kroucení, mračení...) Při čůrání podporuje slovním doprovodem např. číííí (něco připomínající vodu), při velké potřebě něco připomínající tlačení (např. hluboké eee). Děťátko se brzy naučí konat potřebu při těchto zvukových signálech a samo tyto signály dává. Na BKM se prodávají speciální "kyblíčky" (nočníčky), děťátko se nad kyblíčkem drží např. během kojení, kdy malá miminka nejčastěji čůrají, kakají. Nebo po probuzení a když dávají signál. Samozřejmě se neposazují, ale drží v klubíčku. Děti se tak uvolní a vyprdí. Miminko můžete držet nad speciálním kyblíčkem, nad vanou nebo nad umyvadlem (tam se dá nalepit i pro něj zajímavý obrázek, ať má při tom na co koukat - miminka mají rády černobílé vzory). Chlapečkům držte pindíka dolů, nebo čůrání bude směřovat kdovíkam. Miminka  dokáží vydrží čekat a vykonají potřebu po rozbalení. I malé děti se brzy naučí chvilku vyčkat, když je nemůžete dát někam vyčůrat hned.

BKM v praxi - miminko v šátku začíná plakat, maminka poznává, že se mu chce, říká počkej chviličku, miminko dále pláče. Metro zastavuje, maminka vystupuje, vyndavá děťátko ze šátku a hledá vhodné místo... Hmmm, odpadkový koš na rušné stanici metra. No, když musíš, tak musíš.... Kamarádka stíhá fotodokumentaci a fotku umístí na facebook. Komentáře.... "Jééé, já tam zatím házel jen šavli" :)  Nebo: "Jani a už umí na nočník? Ano, od narození...." Jsou i miminka, které jsou brzy bez nehody a už jim to vydrží. Jiná začnou BKM bojkotovat, ale každý úspěch zahřeje na srdci....

Miminkům to pomáhá s bolením bříška a Vám to uspoří za plínky a prohloubí vztah mezi Vámi a Vaším děťátkem.

 

- u kojených dětí - někdy pomáhá když si žena denně vypije kefír

 

- spěte s miminkem ve společné posteli - lépe a déle se vyspíte vy i miminko. Miminko bylo 9 měsíců u Vás v břiše a podvědomě očekává, že bude nošeno a ve Vaší blízkosti nejlépe stále. Miminko nezalehnete, ani neudusíte peřinou, ani Váš tvrdě spící muž ho nepraští rukou, kterou jindy ze spaní rozhazuje. Pokud nejste pod vlivem alkoholu nebo drog, nemusíte se obávat. Někdo se obává, že tak nemůže použít monitor dechu... Děťátka zapomínají dýchat hlavně, pokud nespí s maminkou. Kontakt s maminkou přirozeně reguluje dýchání děťátka, stejně tak kojení. Děťátko díky správnému kojení neupadá do pro něj "nezdravého" hlubokého a dlouhodobého spánku. Společné spaní je prevencí SIDS (syndrom náhlého úmrtí). Případně se dělají monitory dechu na plenu. Spí někdo ve Vašem okolí se psem nebo kočkou? A klepe si na čelo, když někdo spí s miminkem? Není to paradox? Je krásné vidět to malé štěstíčko vedle Vás, vidět úsměvy ze spánku, slyšet ho ze spaní říkat mama, tata a jiné věci. Když se začne probouzet, jen mu nabídnout prso nebo ho uhladit k spánku a u toho spát taktéž. Mě dítě venku v kočárku v pozdějším věku spalo hodinu - doma se mnou 3 hodiny. Kvalita nočního spánku se také zlepšila společným spaním (cca týden mi trvalo, než jsem si na společné spaní zvykla). Nebojte, přijde doba, kdy dítě samo od sebe řekne, že u s Vámi nechce spát - tak jako se jednou naučí mluvit, chodit....

 

- cvičení, masáže  - Dítěti sundejte plenu, kápněte si na dlaň trošku oleje - slunečnicový, olivový, prohřejte a krouživými pohyby roztaženou dlaní lehkým ale zřetelným tlakem kolem pupíčku masírujte bříško. Nebo vezměte kolínka děťátka a opakovaně přitlačujte jemně, ale přeci jen znatelně na bříško miminka. Jen dejte za zadeček nějakou zarážku.... Některá miminka umí kakat několik metrů do dálky :)

 

- kraniosakrální terapie - terapeut dokáže miminku pomoct formou jemných doteků. Některá miminka můžou mít potíže jako následek porodu - i po menším stlačení hlavičky (někdy k tomu dojde i při císařském řezu, rychlém přirozeném porodu, zkrátka kdykoliv). Toto může ovlivnit jak celkově svaly a držení těla děťátka, tak jeho psychiku.  Tato metoda pomáhá i jako alternativa Vojtovy metody, u dětí, kterým vadí ležet na bříšku a "pást koníky" Více informací hledejte např. na  www.csinstitut.cz, kde najdete seznam terapeutů nebo www.kraniosakralni-terapie.cz.

 

- kineziologie

 

- HACKA - úžasný vynález. Jde o textilní kolébku zavěšenou v bytě na pružině. Děti můžete houpat pohodlně dlouhou šňůrkou a u toho si přečíst knížku, být u počítače atd. Děti v tom zázračně rychle usínají. Doporučuju do každé výbavy na miminko.

 

- bílý šum - viz. Karpova metoda níže. Dětem bílý šum (zvuk fénu, digestoře, vysavače, nahrávka bílého šumu z CD) připomíná pobyt v děloze a často je uklidňuje.

 

- Karpova metoda - jeden moudrý pediatr říká, že kolika neexistuje (pouze v mizivém počtu případů, ale ne kolika tak, jak ji my chápeme). Miminka oproti jiným zvířatům se rodí nezralá asi o 3 měsíce. Některé děti jsou extrémně citlivé. A tyto 3 měsíce je třeba jim ještě "nahrazovat" dělohu. A to tak, aby se jako v děloze cítili. K tomu pomáhá 5 SPRÁVNĚ prováděných kroků:

1) pevné zavinutí - podle Karpova návodu. Nezavinujte miminko celý den, pouze když jinak není k utišení. Zavinování a další kroky mohou prodloužit a prohloubit spánek miminka, což není žádoucí pro kojení a zdravý spánek miminka (nemá upadat do hlubokého spánku), pevné zavinutí není dobré ani pro správný vývoj kyčlí. Na kojení by dítě mělo být bez zavinovačky. Lepší variantou jak dítě uklidnit je nosit ho v šátku nebo v egonomickém nosítku....

https://i-vet.blog.cz/0810/nejstastnejsi-miminko-v-okoli

2) poloha na bok nebo bříško dě´tátko si dejte na ruku do polohy tygříka nebo na bok

3) hlasité ššš nebo bílý šum (fén, sprcha, digestoř...) - připomíná miminku zvuk, který uvnitř těla slyšelo stále. Čím hlasitěji miminko pláče, tím hlasitěji je potřeba říkat šššš u jeho ouška, dokud se nezačne uklidňovat

4) houpání - miminko se 9 měsíců houpalo u Vás v břiše a při tom spokojeně spalo a když jste si večer lehla, nejspíš se vzbudilo, protože najednou žádné houpání a stejné je to když přijde na svět. Houpalo se 24 hodin denně a teď se houpe jen 4 hodiny v kočárku? To je velký skok.... Chtělo by se houpat stále... Houpání musí být dostatečně energické, rytmické (miminka dobře spí v houpajícím autě, v drncajícím kočárku - známá filmová hláška vem to přes práh, pomáhá šátek, hacka, houpací lehátko dětské - na baterky, dítě v něm může ležet, samo se houpe)

5) sání - dítě sálo 9 měsíců, nedivte se, že chci být na prsu stále. Dudlík se nedoporučuje. Narušuje kojení, snižuje nenápadně tok mléka a vede tak k předčasnému odstavení dítěte. Kromě toho se tam mohou držet kvasinky a taková kvasinková infekce není taktéž nic příjemného.

Je třeba těchto 5 kroků provést správně

Více v knize Harvey Karp - Nejšťastnější miminko v okolí (v knize radí, jak prodloužit spánek dětí a jiné věci, se kterými nesouhlasím), taktéž existuje video The happiest baby on the block

 

- tejpování -  pomáhá na bolest bříška. Jde o speciální náplasti, které dá miminku na bříško specialista - náplasti s překvapivým účinkem, které jdou ve vodě pak snadno odlepit.

 

- probiotika - kojené děti mají dostatek probiotik již v mateřském mléce a proto vyzkoušejte některý z výše uvedených postupů. Pomoci můžou hlavně u dětí na umělém mléce, které většinou probiotika neobsahuje, nebo se většina zničí při přípravě horkou vodou. Od ukončeného prvního měsíce můžete zkusit např. přípravek BioGaia

 

- zkuste psát denník děťátku Může to být zábava si to později přečíst a kromě toho Vám to může osvětlit příčinu a následek . Např. si napíšete, že jste měli hroznou chuť na citróny a mandarinky, snědli jste jich asi kilo a zjistíte, že děťátko se druhý den oprudilo....

 

- nové prostředí - děti většinou milují velkou společnost a nějakou změnu, ale nechte je rozkoukat. Vám by se asi taky nelíbílo, kdyby na Vás někdo cizí hned sahal, když vy nechcete.

 

- moc podnětů, přetažení - je dobré když je miminko unavené, ho uspat. Ne za každou cenu, miminka ví, kdy spát. Když nechtějí, tak je asi ještě něco trápí - mokrá plena, chtějí se vykakat....

 

- málo podnětů, nuda - čím víc chodíte s prckem ven (ideálně v šátku), tím bude spokojenější a bude lépe spát v noci

 

- u kojených reakce na stravu matky - někdy např. nesnášenlivost dítěte (často dočasná) na mléko a mléčné výrobky. Můžete vyzkoušet na měsíc vysadit vše mléčné (mléko je ve všem možném) Před vysazením nějaké potraviny byste se měla opakovaně přesvědčit, že přičinou pláče je ona potravina. Po nějakém týdnu můžete opět vyzkoušet. Dětem se postupně zlepšuje zažívání a po pár týdnech potravina již vadit nemusí.  Více o bezmléčné dietě najdete na netu.

 

- bolest při růstu zoubků - miminka mohou mít horečku, průjem, být protivná, chtějí něco kousat, mají naběhlé dásně, co pomůže:

- něco na kousání - koupená kousátka, masírovací "zubní kartáček" z DM drogerie - s výstupky na masírování, tvrdé kůrky chleba rozházené po bytě, ať děťátko hlodá, chladivá ocel atd., mokrá žíňka

- homeopatika - nejčastěji se používá chamonilla - 2 kuličky se rozpustí v trošce vody a podává se 1 plastová lžička 3x denně nebo častěji dle potřeby - ideál poradit se s dobrým homeopatem - např. https://www.modryhad.cz/ Je třeba najít vhodná homeopatika podle typu dítěte a příznaků (zda je to horší večer, přes den, zda mají průjem, nestišitelnost, zápach z úst atd. ) Jde o bezpečnou a dobře zabírající metodu, když se najdou homeopatika pasující na konkrétní dítě.

- kojení - děti se většinou chtějí kojit a kojit a kojit a kojit, vydržte, bude líp

- masážní olej Jakoubek - masírují se tváře

- někdo si vyrábí olej z hřebíčku - na masírování dásní, může být ale i dost agresivní,pokud se dá hřebíčku macerovat moc

- fialkový kořen - zakoupíte přes internet, dítě může několikrát denně na pár minut kousat - uvolňují se látky tlumící bolest

- jantarové korálky - při nošení se uvolnují éterické olej tlumící bolest, snižující horečeku, zklidňující žaludek a spánek, kromě toho pomáhají rychleji uzdravovat a vypadají krásně. Velmi pomohli mému synovi, u něhož i homeopatika zabrala částečně - viz. prodejní album jantarové korálky

- calgel - osobně nepoužívám, jde o chemicky vytvořený gel - lék na dásně. Obsahuje mimo jiné heřmánek, který může být alergenní. Nežádoucími účinky může být svědění, vyrážka až dušnost

 

- na facebooku je skupina Naše milované "náročné" děti - najdete tam ženy, které řeší podobné starosti a třeba i nějakou další rad

 

Jsem si jistá, že Vám výše uvedené pomůže, tak jako dalším ženám.

 

Naposled se na mě obrátila Jana s malým Filípkem, který půl dne proplakal a velmi málo spal. Nakonec jsme si domluvili osobní setkání. Upravili jsme trošku techniku kojení. Jana kojila v intervalech, které jí řekli v porodnici. Filípka jsme navázali do šátku a místo obvyklé půl hodiny spánku spal skoro 2 hodiny. Jana mi spokojeně psala, že dlouhodobý pláč je ten tam. Někdy stačí opravdu málo.

 

Chcete dostávat více tipů a vychytávek? Např. co mít v domácí a cestovní lékárničce a další? Zaregistrujte se k odběru novinek. Další překvapení budou přibývat postupně :)

 

 

 

Co pomohlo Vám? Napište mi :)

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: