Jak odsát více a rychleji?

 

Na začátek důvody, kdy je třeba odsávat:

 

- dítě nemůže být zatím kojeno, mléko je mu podáváno sondou

- dítě se zatím nepřisává

- oddělení od dítěte po porodu (je potřeba odsávat co nejdříve)

- když chcete kojit adoptované dítě (tam je mnoho způsobů, jak začít kojit)

 

Kdy je lepší neodsávat:

 

- kojení bolí, poraněné prsy. Kojení bolet nemusí, doporučuju pozvat poradkyni z www.mamila.sk Odsávání může stav zhoršit

- nalitá prsa - zde odsát jen maličko do úlevy, ne více

- jste nemocná, musíte užívat léky, podstoupit nějaké vyšetření? Téměr ve většině případů můžete dál kojit bez přerušení, přerušení kojení má mnoho rizik

 

Kdy můžete odsávat, ale nemusíte

- pokud jste těhotná a víte, že porod bude plánovaným císařským řezem (pokud by chtěli dítě dokrmit, můžete předat mateřské mléko)

- pokud jste těhotná a máte těhotenskou cukrovku (v tomto případě v porodnicích často preventivně proti hypoglykémii dítě dokrmují hned po porodu, lepší je dokrm mateřským mlékem)

- v obou případech můžete písemně napsat porodní přání, že si nepřejete dokrm umělým mlékem, v obou případech můžete předat "své" mateřské mléko (nebo mléko dárcovské - písemně, že je to Vaše přání dokrmit tímto mlékem), najít vstřícnou nemocnici, kde umožní hned po porodu kontakt kůže na kůži a kojení

- osobně doporučuju neodsávat a spíše najít způsoby, jak kojit dle potřeb dítěte od narození

 

Užitečné informace

 

- pokud se miminko nepřisává, nic se neděje, doporučuju pozvat poradkyni z www.mamila.sk , pomůže Vám, aby se dítě začalo přisávat (zázračně působí kontakt kůže na kůži celé dny, případně nalákání cévkou na prstu a přeložení s cévkou na prs, někdy pomůže to vše dělat za pohybu (např. za chůze), v polospánku, dobré přisátí.... Zkušená poradkyně dokáže pomoct. Někdy dobrému přisátí a efektivnímu sání zabraňují přirostlé uzdičky nebo jiné faktory. Zeptejte se poradkyně na certifikát z Mamily (dle toho odvodíte, jak dlouho již poradkyní je, jaké má zkušenosti), nenápadně říct, že teď jste vyndala dudlík... Poradkyně by měla vysvětlit, že dudlík kojení poškozuje. Dobrá poradkyně vždy zkontroluje pohmatem uzdičky, neřekne, že stačí kontakt kůže na kůži, dokonce přes pláč dítěte.

 

www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/neprisavanie/

 

- pokud Vaše odsáté mléko nestačí, existuje možnost dárcovského mateřského mléka zdarma. Protože lidské mateřské mléko je pro dítě to nejlepší. Pokud máte přebytky mléka, můžete mléko darovat - pro více informací mi napište.

 

- i malé množství umělého mléka po porodu zvyšuje rizika alergií a dalších nemocí do budoucna

 

-Teď se můžete říkat, že nemá cenu se nervovat, že bude lepší odsávat nebo dát UM. Po čase to můžete vidět jinak. Mnoho žen si pak vyčítá, že to vzdaly, že to přeci jen nezkusily. Za zkoušku nic nedáte. Někomu pomohla až třetí laktační poradkyně. Když to nepůjde, tak to nepůjde a bude skvělé, když budete odsávat.

 

- Pokud nevyjde kojení, má ohromný význam dávat mateřské mléko místo umělého. Při odsávání, skladování a ořívání mateřského mléka se sice některé látky v mateřském mléku ničí, stále tam ale je okolo 1200 látek, které v umělém mléce nejsou. Mateřské mléko ovlivňuje imunitní systém, mozek, trávící systém, kosti, oči, inteligenci. Mateřské mléko obsahuje okolo 1200 cenných látek, umělé mléko pouhých cca 40 látek. Do jakého věku odsávat? Čím déle tím lépe. Kojení se doporučuje 2 roky a déle.

 

- někomu se podaří odsávat i déle než roka a půl. Někomu se podaří odsávat pár měsíců. Po půl roce věku již dítě nepotřebuje umělé mléko. V tomto věku stačí dostatek pevné stravy, která je vhodnější, než umělé mléko - https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

 

- pokud je miminko v inkubátoru. Doporučuji stát si za Vaším právem být stále s dítětem a klokánkovat - mít dítě navázané na nahé hrudi minimálně 6 hodin denně. Miminka se dokáží přisávat cca od 28 týdne a pokud je jim umožněno být v kontaktu s maminkou a přisávat se dle potřeby, mohou být výlučně kojené od cca 32. týdne (samozřejmě je to individuální). Kojení dítě neunavuje, to je jeden z mnohých poškozujících mýtů, stejně jako ten, že se nejdřív má naučit pít z lahve. Poradkyně ukáže, jak dítěti usnadnit pití pomocí jednoduchého stlačování a lepšího přisátí

 

- při kojení nebo odsávání se nedoporučuje užívat hormonální antikoncepci nebo hormonální tělísko (hormony udržují nižší množství mléka)

 

- odsáté mléko může být oranžové, žluté, namodralé, růžové, nazelenalé, velice vodové. To vše je v pořádku. Mateřské mléko obsahuje asi 88 % vody. Neznamená to, že je Vaše mléko slabé

 

- chcete-li kojit mléko nepodávejte lahví (jakákoliv lahev kazí kojení i ta, o které Vám někdo bude tvrdit, že je jako prso). Mléko není vhodné dávat ani stříkačkou, kojení kazí i dudlík, klobouček. Dokrmit můžete např. lžičkou zakončenou lahví (naklopit, nechat dítě vzít si mléko a opět narovnat), nebo kalíškem, pokud se dítě přisává a potřebujete dokrmit, tak cévkou přímo při kojení:

 

www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/video-o-dojceni-12/

 

 

Foto převzato z www.mamila.sk - dokrmování cévkou přímo při kojení

 

Příběhy žen:

 

"Byla jsem zoufalá. Moc jsem si přála kojit, ale Janička se po 7 dnech stále nepřisávala a já odsávala a krmila stříkačkou. Kamarádka mi poradila pozvat poradkyni z Mamily. Moc jsem tomu nevěřila, vyzkoušela jsem už kdeco. Paní přišla, ukázala mi, jak pomocí cévky a stlačování na přisátí. Najednou se přisála a pila. Nyní již kojíme plně."

 

"V porodnici mi řekli, že mám moc velká prsa a špatné bradavky a dítě je moc slabé a spavé (narodil se ve 37 týdnu). Díky Vašemu kurzu jsem věděla, že prsa mám normální a dítě není slabé a spavé. Věděla jsem, že po císaři může mít dítě oslabený sací reflex a být spavější a že jen v pořádku,když se nepřisaje první den, druhý den.... Manžel byl stále se mnou a tak jsem malého měla stále v posteli kůže na kůži. Zatím jsem dle Vašich rad odsála. Opravdu nejdřív na prázdno. První kapky kolostra jsem malému dávala na lžičkách. Další den se přisál, ale hned usnul a nepil. Manžel mi připomněl stlačování (pamatuje si z kurzu víc než já) a to zafungovalo skvěle"

 

"Od porodnice jsem musela dokrmovat, kvůli velkému váhovému úbytku. Pozvala jsem si proto kolem 2 týdnů poradkyni. Zmínila jsem se, že mě trošku bolí břicho. Poradkyně zmínila, že by mohl být kus placenty v těle, ať zajdu na gynekologii. Toto se potrvrdilo. Poradkyně mi vysvětlila, že mléka bylo méně kvůli placentě. Tělo si myslelo, že jsem ještě těhotná a mléka bylo málo."

 

"V porodnici jsem byla první 4 dny na jiném oddělení než Vítek, nikdo mi neřekl, že mám odsávat. Potom se nechtěl přisát. Od té doby krmím lahví. Zkoušeli jsme pozvat 2 poradkyně, ale nevyšlo to. Chci odsávat co nejdéle to půjde"

 

"Téměř od narození krmím lahví. Ve 3 měsících jsem se na facebooku zeptala, zda lze se vrátit ke kojení. Odpovědi mi dodaly odvahu, kontaktovala jsem poradkyni a vyšlo to, najednou se začala přisávat"

 

 

Jak na odsávání?

 

Základní informace:

 

- odsávat je třeba minimálně 8x denně

- minimálně každý prs 20 minut, ideálně odsávat ještě 5, 10 minut poté, co již mléko neteče (prsa dostávají informaci, že mají tvořit více) - tedy u někoho to může být např. 25 minut, u někoho 35 minut odsávání každého prsu

- nejlépe každé 2 až 3 hodiny v prvních týdnech

- velmi důležité je i noční odsávání. V noci se tvoří nejvíce mléka. Maximální noční pauzy by měla být 4 hodiny

- pokud se dítě ještě nepřisává odsávat takto 8x denně dokud mléko neteče (minimálně cca 20 minut) do cca 12. týdnů věku, potom už stačí i méně často, stále ideálně alespoň 1x v noci. Např. můžete zkusit postupně odsávání ubírat - tedy místo 8x denně začít pár dní 7x denně, poté 6x denně. Pomůže přidat dobu odsávání. Některé ženy udrží tvorbu i při odsávání např. 4x denně po dobu 30 minut.

- ze začátku nemusí nic téct, později kapky. Každá kapka je velmi cenná

- některé ženy ani po týdnu odsávání nic neodsají nebo odsají málo. To o ničem nevypovídá. Dítě saje jinak.

- většina žen více odsaje s dobrou elektrickou odsavačkou, ideálně na oba prsy současně

- jsou vyjímky, které lépe odsají manuální odsavačkou nebo ručně

- každé ženě vyhovuje jiná odsavačka. S jednou elektrickou např. odsaje málo a s jinou výrazně více

- jak vybrat odsavačku? Při dlouhodobém odsávání dobrá odsavačka na oba prsy zvyšuje tvorbu mléka a výrazně ušetří čas při odsávání. Pokud chcete využít čas k odsávání i v práci, ve škole, cestou, tak volte velmi tichou odsavačku, s dlouhou výdrží baterie.

- pokud dříve odsávání šlo krásně a najednou žena odsaje méně, může být něco s odsavačkou. Doporučuji odsavačku rozebrat, vše zkontrolovat dle návodu a vyčistit. Může být poškozená membrána, může být kondenzace v některé části.... (kondenzaci jde předcházet....)

- při výběru odsavačky je potřeba vybrat správnou velikost prsního nástavce (změřte si bradavku - viz. obrázek, velikost nástavce by měla být o 2, 3 nebo 4 mm větší - chce to zkusit, jaká rezerva u Vás bude nejlepší a s jakou rezervou nejvíce odsajete).  Různí výrobce nabízejí různé velikosti nástavců. Pokud Váš výrobce nenabízí Vaši velikost, nezoufejte, nástavce a další díly různých výrobců lze různými způsoby zkombinovat. Toto je důležité pro efektivnost odsávání a také aby se prsa nepoškodila. Bradavka se nesmí dotýkat stran nástavce, ani při nejvyšší rychlosti by konec bradavky neměl přijít do kontaktu s nástavcem. Může být vtažena i malá část dvorce, ne ale moc velká část. Odsávání nemá bolet, bradavka by něměla zarudnout. Je potřeba zohlednit, že ženy mohou mít jednu bradavku nepatrně jinou než druhou. Velikost se může změnit i časem. Ideálně vyzkoušet 2, 3 velikosti za stejných podmínek - např. odsát bez přípravy nahřátím vždy v 6 hodin ráno 20 minut u stejného filmu. Tedy první den v 6 ráno odsávat 20 minut s velikostí S, další den s další velikostí, další den s další (velikosti nejbližší té Vaší naměřené). Rozdíl v odsátém mléce může být značný.

 

 

1. krok změření bradavky

 

2. krok zkusit namalovat na čtvrtku odpovídající velikost nástavce. Např. změříte bradavku - 22 mm. Nástavec má mít plus 2 až 4 mm. Zkuste si namalovat kruh odpovídající velikosti nástavce 24, 25, 26 (všechny tyto velikosti by měly být vhodné) - zkuste kruk vystřihnout a "navléknout na bradavku", jak sedí. Jinak může pak v reálu nástavec pasovat během odsávání. Někteří výrobci mají obdobná měřidla vystřižena z tvrdého papíru k zapůjčení. Někteří výrobci mají méně možnosti velikostí. Při dlouhodobém odsávání můžete objednat menší/větší nástavec ze zahraničí (jsou návody, jak na to, aby fungoval i s jinou odsavačkou, než pro kterou je určen) - změna v množství odsátého mléka může být velmi významná

 

Např. Velikost nástavce 24 mm - vemte do kružítka 12 mm a namalujte kruh

Zdroj obrázků: "já to rozhodně nemalovala :D "

 

- odsávání nemá bolet. Vždy začínejte nejnižší rychlostí pro spuštění mléka a pak přecházejte max. na takovou rychlost, která nebolí

- odsáté mléko vydrží minimálně kolem 8 hodin v běžné pokojové teplotě, nemusíte ohřívat, můžete dítěti rovnou podat

- v lednici vydrží mléko minimálně 3 dny (některé zdroje uvádí den, některé zdroje i 7 dní) , v mrazáku minimálně 6 měsíců (některé zdroje uvádí i 12 měsíců)

- mrazit můžete ve skle (neplnit plně, rozpíná se), ve speciálních sáčcích, speciálních plastových kelímcích

- lepší nedjříve mrazit menší dávky - podle toho, kolik dítě cca na 1 kojení vypije (je to velice individuální ale na jedno kojení dvoutýdenní dítě asi 60-70 ml, měsíční asi 80-90 ml, dvouměsíční asi 100-120 ml, tříměsíční a starší asi 150-180 ml - někdy více, někdy méně. Tak jako dospělí jednou skoro nic nesní a později mnohem víc, tak jako jeden dospělí mnohem méně a jiný mnohem více, stejně tak i děti). Když dítě celou dávku nevypije, můžete ji použít i při dalším krmení

- napsat dobu zamrazení, nově odsáté mléko dávat dozadu, starší dopředu v mrazničce

- po rozmrazení může mít mléko divnou vůni i chuť (jakoby mýdlovou), to je v pořádku, můžete použít. Odmítá dítě mléko, máte ho často mýdlové? Je to vlivem jednoho enzymu, tomuto jde předejít. Pokud je již mléko kyslé, potom ho vylijte. (jak zapáchá kyslé mléko můžete zkusit, když mléko necháte více než cca 12 nebo více hodin a přivoníte...)

 

 

Odsávání je velice náročné. Čím dříve pozvete zkušenou laktační poradkyni z Mamily, tím vyšší šance, že se podaří kojení. Do té doby si říkejte - zvládnu to alespoň týden. Za týden si můžete říct - zvládnu to ještě měsíc...

 

Jak odsát více, jak zvýšit množství mléka

 

- množství mléka nejzázračněji zvyšuje co nejčastjší intenzivní kontakt kůže na kůži s dítětem. Dítě jen v pleně na Vaší nahé hrudi. Můžete takto společně i spát (nebo dítě vedle Vás).

- pomoct může afirmace (afirmace je věta, kterou říkáte, myslíte si a věříte jí, která se poté stává skutečností) Můžete si říkat a představovat: "Moje dítě se přisává a lačně, krásně pije. Můžete si říkat a představovat:  "Teče mi mnoho mléka, dostatek pro moje dítě"

- někomu pomáhá před a při odsávání popíjet horký nápoj

- nejvíce mléka jde většinou odsát brzy ráno

- někomu pomáhá nahřát prsa před odsáváním, odsávat ve sprše (prodávají se i gelové nahřívací polštářky přímo na prsa)

- pokud se dítě částečně přisává, může pomoct odsávat po kojení nebo při kojení z druhého prsu

- pokud při odsávání začíná mléko již méně téct, jen kape nebo neteče vůbec, pomáhá zatlačit odsavačkou do hrudníku (ideálně úplně oddálit a potom znovu přiložit, zatlačit), zapnout opět stimulační cyklus než začne opět téct více

- Pomáhá při odsávání prsa masírovat - od vnější části k bradavce, slačovat med.stanford.edu/newborns/professional-education/breastfeeding/maximizing-milk-production.html

- Můžete si vyrobit z podprsenky držák na odsavačku, abyste na to měla volné ruce (speciální podprsenka držící odsavačku jde i koupit) kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/hands-free-pumping/

- po odsátí odsavačkou můžete doodstříkat ručně nebo manuální odsavačkou med.stanford.edu/newborns/professional-education/breastfeeding/hand-expressing-milk.html

- Pokud výlučně odsávejte vždy ještě alespoň 5, 10 minut poté, co už nic neteče. Prsa dostanou signál, že mají tvořit více mléka

- Jak navýšit tvorbu přerušovaným odsáváním?  Pokud používáte odsavačku na oba prsy: odsávejte 20 minut, poté 10 minut pauza, opět 10 minut odsávání, 10 minut pauza, 10 minut odsávání (celkem hodina času). Pokud používáte odsavačku na jeden prs: Odsávejte 10 minut levý prs, 10 minut pravý prs, pauza 5 minut, odsávejte 10 minut pravý prs, 10 minut levý prs, opět 5 minut pauza, poté odsávat levý prs 10 minut, pravý prs 10 minut (70 minut času). Efekt navýšení tvorby se dostaví obvykle za 2 až 3 dny u někoho až po týdnu či déle. Pro ještě větší efekt můžete toto "power pump" praktikovat 2x až 3x denně po dobu 2 až 3 dní.

- pokud si myslíte, že odsajete více, když místo častěji budete odsávat déle, nemusí to tak být u každé ženy. U někoho může být. lepší než odsát 2x po 30 minutách během pár hodin je odsát 3x po 20 minutách. Zkoušejte

- mlékovody jsou po celém obvodu prsu, pomáhá pootočit prsní nástavec neodsávat jen na jednom místě, při ručním odstříkávání odstříkat přemíšťováním prstů kolem dokola celého prsu

 

Tip.: Dejte si odsavačku na viditelné místo a když ji budete míjet, udělejte si 5 až 10 minut čas na odsávání. Čím častěji odsáváte, tím více mléka. Lepší častěji než déle

 

Tip2.: využijte efektivně čas - vstáváte - rovnou si můžete nasadit podprsenku držící odsavačku a začít odsávat při chystání snídaně, čištění zubů, později při chystání svačiny, oběda, úklidu, v restauraci, na letišti, v letadle atd. (prostě kdekoliv a kdykoliv)

na fotkách zleva - odsávání restaurace Kutná hora, letiště, restaurace Praha, v letadle, zdroj Marie Jedd

 

- někomu vyhovuje minutová až dvouminutová masáž prsou před odsáváním  - např. www.youtube.com/watch?v=R5Z_BsOyFPg&feature=youtu.be

- další prostředky na zvýšení tvorby mléka: https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

- další prostředky na zvyšování tvorby mléka: www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/domperidon-zaciatok/

- na facebooku je skupina Mateřské mléko bez kojení (skupina žen, které mléko odsávají)

 

Kromě odsavačky možná budete potřebovat i nový mrazák :) Tato žena odsála již cca 67 litrů mléka

 

Co ještě může pomoct:

 

- odsavačku netřeba sterilizovat po každém použití, stačí cca 1x za den. (dokonce ji můžete nevymytou nechat např. v lednici na tácu)

 

- některým ženám, které dlouhodobě odsávají může pomoct některá z aplikací pro zapisování časů odsávání a jiných informací

 

- někdy je těžké najít čas na odsávání. Pomáhá využít každou volnou chvíli, viz. tip. výše. Některé děti vyžadují mnoho pozornosti, může pomoct:

 

- od narození využívat hacku (závěsná houpačka, kde děti krásně spí)

 

- hrací deka, samohoupací lehátko

- šátek (i v šátku se dá odsávat)

- hry pro děti a Montessori aktivity:



https://www.sevt.cz/produkt/metoda-montessori-a-jak-ji-ucit-doma-knw0231833/?gclid=CjwKEAiA0pDBBRCFtoPyguTh8AUSJADNWeuxhbWyyLLgvTsbiGLKchRvKru5VQECJijiX5q_t93hBRoCRZvw_wcB


Fajn je skupina:

https://www.facebook.com/groups/769782779718163/?ref=ts&fref=ts (v souborech ruzne veci)

Stránky:

https://www.modrykonik.cz/blog/si/album/domaci-aktivity-ala-montessori/
https://rustspolecne.cz/category/aktivity/
https://www.google.cz/search?q=montessori+aktivity&biw=1280&bih=637&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj9zNi7kJ_QAhVLPxQKHcx_BiUQsAQIIA


https://www.jaksihrat.cz/clanky/hry-pro-deti-4---6-mesicu.html

 

 

Více informací o kojení a mateřství pravidelně na facebooku, skupina laktační poradna - průvodce mateřstvím

 

Zdroje:

 

- fb skupina Mateřské mléko bez kojení

- osobní zkušenosti

- Mamila

- Laktační liga

- dlouhodobě odsávající kamarádka Marie Čermáková